Tento rozhovor sa venuje najmä partnerskej nevere, no vie byť zároveň obohatením pre každého.

1. Čo pôsobí na vzťah toxicky?
Hovorí, že podľa nej je veľmi toxická nevedomosť o tom, ako fungujú vzťahy a ako fungujeme my ako osobnosti v nich. Rozpráva tiež o tom, aký je rozdiel medzi emočnou závislosťou a citom lásky, o tom ako vzorce z našich biologických rodín v nás spia až do bodu kedy sa prejavia v často vypätých situáciách.

2. Čo odporúčate manželom pre zdravie ich vzťahu, (obzvlášť keď sú v rodine malé deti)?
Ak chceme mať niečo, čo nemáme, musíme preto urobiť niečo, čo sme doteraz neurobili. Drobné, no časté maličkosti môžu byť kľúčové v tom, či náš vzťah ostane zdravý a bohatý, alebo či si ho postupne vykradneme.

3. Čo je intimita pre muža a čo pre ženu?
Po dlhoročnej praxi ako psychologičky hodnotí, že pre mužov je priorita vo vzťahu mať pokoj a kľud, zatiaľ čo pre ženu je dôležitá pozornosť. Opisuje, aké sú pre mužov aj pre ženy časté mylné predpoklady o tom, ako sa navzájom urobiť šťastnými a ako to proti nám veľmi často vypáli.

4. Aká je najčastejšie cesta k nevere?
“Dá sa povedať, že každý jeden vzťah skončí neverou, pokiaľ v kríze príliš dlho zotrvávame a neurobíme zmenu …“ Detailne približuje vývoj vzťahu od prvotného zamilovania sa, až po dlhodobé frustrácie, nedorozumenia a rezignáciu, ktorých dôsledkom je vyhľadávanie porozumenia od iného človeka. Toto všetko sa môže diať aj tak, že jeden partner je spokojný, zatiaľ čo ten druhý je na pokraji rozchodu. Dokonca hovorí aj to, že nevera sa môže udiať aj v spokojných pároch.

5. Podľa čoho si vybrať toho správneho životného partnera?
Hovorí o tom, že pri výbere partnera je dobrý kompas to, či máme radi samých seba, pretože to bude rozhodujúce, aké hranice si vo vzťahu nastavím.

6. Dá, alebo má sa odpustiť všetko?
Odpúštanie neznamená, že niekomu schvaľujem jeho/jej správanie. Táto mylná predstava však mnohým ľuďom bráni vo vôli odpúšťať. Porovnáva neodustenie ku guli na nohe a opisuje, ako nás brzdí v nových príležitostiach v živote. Rozpráva tiež o zložitom odpúšťaní po nevere.

7. Čo si myslíte o predmanželskej sexuálnej abstinencii?
Vysvetľuje, aké výhody môže mať sexuálna abstinencia pred manželstvom, no dodáva, aké je to celé nereálne v spoločnosti, ktorá považuje za štandard sobášiť sa okolo 30-tky. Tiež hovorí o tom, že sexuálny zážitok je vo vzťahu niečo premenlivé a ako sa môže postupne časom zhoršovať, tak sa môže aj zlepšovať.

8. Ako obnoviť naštrbenú/zničenú dôveru?
Obnova dôvery je dlhý proces, od ktorého máme svoje očakávania, ktoré keď sa nenaplnia, tak veľmi rýchlo strácame nádej. Hovorí, že aj potom ako nadobudneme pocit, že vzťah je obnovený, dokonca je v ňom znova veľmi príjemne, treba rátať s tým, že vďaka niektorým spúšťačom sa znova môžeme pošmyknúť do hnevu a beznádeje. To však neznamená, že snaha obnoviť dôveru bola neúspešná. Opisuje tiež čo je “vnútorný súhlas” prečo sa bez neho nevieme posunúť ďalej.