Film Manželstvá z tlakového hrnca

Trailer

Skutočné výpovede manželov prináša nový dokumentárny film Manželstvá z tlakového hrnca. Tvorcovia v ňom zachytili výpovede štyroch manželských dvojíc. Rozprávajú nielen o začiatkoch ich vzťahu, ale aj o tom, z čoho sa zrodila manželská kríza (nevera, depresia a pornografia a dokonca aj nemanželské dieťa). Film sa zároveň zameriava na spoločný znak – všetky páry krízu dokázali prekonať. Vo filme vystupujú dve slovenské dvojice, anglický a americký pár. Bonusom je rozprávanie ženy, ktorá žije “v otvorenom” manželstve.

Tento film vám prináša Tlakový hrniec, n.o., s podporou o.z. Fórum života.

Prečo tento film?

Nápad natočiť film vznikol pri realizácii projektu rýchlych a výživných debát so stredoškolskými študentmi v projekte Tlakový hrniec. Autorka projektu Lívia Halmkan sa  v debatách často stretávala s názorom študentov a študentiek, že ak nastane vo vzťahu ťažká kríza, vzťah je naveky poškodený a treba si nájsť nového partnera.  „Pýtala som sa, či je to naozaj tak,“ hovorí Lívia Halmkan. „Dokedy je dobré bojovať? A kedy treba snahu o obnovu manželstva vzdať? Aký je príbeh manželských kríz?“

Ešte pred natočením filmu Lívia vytvorila anonymný dotazník, v ktorom približne 200 ľudí odpovedalo na otázky týkajúce sa manželskej krízy a jej dosahu na vzťah. „Prekvapili ma dva výsledky dotazníka. Prvý bol ten, že drvivá väčšina z odpovedajúcich priznala, že prežili manželskú krízu. Druhý,  ktorý som nečakala, bol ten, že takmer všetci následne povedali, že po prekonaní krízy bol ich vzťah ešte pevnejší.“

Tento moment viedol tvorcov k natočeniu filmu, ktorý je v týchto dňoch už hotový.  “Pri strihaní filmu nás viackrát prekvapilo, s akou odvahou nám účinkujúci vyrozprávali na kameru svoje najväčšie zlyhania. Ich úprimnosť a intimita je krehká a paradoxne aj veľmi silná. Je pre nás zvláštne, že od niekoho, kto si v manželstve prešiel naozaj ťažkou krízou, počujeme,  že manželstvo ako také má preňho hodnotu, “ hovorí o filme jeho spoluautorka Mária Piatriková.

Napísali ste nám:

Film bol neskutočne inšpiratívny a povzbudivý. Odporúčam ho ako terapiu pre všetkých. Nielen pre tých, ktorí práve v živote prechádzajú tým horším obdobím. Každý sme originál, každý rovnakú situáciu zvláda inak, ale najdôležitejšia je viera a vedomie, že práve v najhorších situáciách je pri nás Ten, ktorý nás v tom nenechá a prinúti vstať a v plnej dôvere začneme vidieť veci z inej perspektívy. A po rokoch nám ostane len spomienka a konštatovanie, že zlé veci sa nám stávajú preto, aby sme sa posunuli do iného, krajšieho a plnohodnotnejšieho levelu. Prajem veľa tvorivých nápadov pri Vašich projektoch.

Film ma zaujal. Porozprávala som z neho manželovi, čo ma zaujalo, lebo som ho pozerala sama. Čo má byť “otvorené” manželstvo netuším a tým pádom som veľmi nepochopila čím prechádzala pani Maya a čo vlastne riešila. Zaujímalo by ma, či s tým súhlasili aj deti dotyčných párov. Som viac za anonymné mená apod. Ale v dokumentárnom filme to asi nejde. V podstate mi stačí príbeh, nemusia to byť reálne tí ľudia. Cítim to akoby som niekomu pozerala cez kľúčovú dierku. Ale možno práve to niekoho zaujme. Páčila sa mi aj kamera, strih, pôsobilo to vkusne, pekne.

Páčil. A bol inšpirujúci. Na druhej strane vo mne ako žene, ktorá má problém rozprávať o problémoch, je momentálne búrka. Môj manžel nemá problém prijať kritiku, je maximálne pokorný. Vo mne vládne pýcha,to si uvedomujem. A tak musím na sebe pracovať. Otvoriť sa. Hmmm, ak to dokážem,tak len s Božou pomocou, a to bude zázrak.

Ďakujem. Toto slovo vie najviac vystihnúť môj dojem po zhliadnutí filmu. Vďaka. Veľká vďaka za uvedomenie si, akú cennosť v živote mám. S mojím mužom tvoríme ešte len mladý manželský pár, sme spolu takmer 7 rokov a sme manželia 9 mesiacov. To sú samozrejme veľmi malé čísla, a tak na jednej strane mám obrovské obavy, čo všetko nás v budúcnosti čaká, ale zároveň mi tento film dal obrovskú nádej, že všetko sa dá prekonať. Ďakujem. Prajem všetko dobré.

Film sa mi páčil.Je dobre v tom pokračovať,aby mladí nežili a neboli tlačení médiami do niečo ,čo vôbec nie je pravda.
A potom bude môžno menej rozvodovosti, sklamaní a napĺňanie lásky nájde ten správny a skutočný smer, spolu v dobrom aj zlom až do jeho/ jej/ smrti.
Aj mne sa tam potvrdilo veľa z povedaného, vďaka.

Film sa mi páčil, resp.páčila sa mi pravdivosť ľudí, ktorí v ňom účinkovali. To, že dokázali hovoriť tak úprimne o svojich pocitoch a myšlienkach. O boji, ktorý je teraz povzbudením pre všetkých, čo sa cítia trápne kvôli situáciám, v ktorých sa ocitli.

Ďakujem všetkým za tvorbu tohto dokumentu. Je to veľmi silné a povzbudzujúce pre mňa lebo som v podobnej situácii.

Oooo, veľmi sa mi páči, ide z neho veľa nádeje, že všetko môžeme spolu prekonať. A tiež pokora a vďačnosť, že je to dar a vzťah nie je samozrejmosť a treba na tom stále pracovať. Tento dokument je svieži a veľmi chutný! Zo srdca ďakujem, že ste sa na to podujali a vložili do toho veľa času síl a úsilia. A seba.